1999 öncesinde sadece askerlik süresi olanlar, borçlanma yapmalı mı?

28/01/2020 23:32:00
Yazdır

Soru

Merhaba. 03.03.1976 doğumluyum. 1996-1998 yılları arasında askerlik hizmetimi 18 ay olarak memuriyetten önce yaptım. 03.07.2000 tarihinde polislik mesleğine başladım. 2003 yılında 18 aylık askerlik borçlanma ücretini ödedim. Emniyet teşkilatı 4 yıl çalışmaya 1 yıl yıpranma payı veriyor. Şu an kurumumun personel sisteminde 4 yıl, 10 ay, 23 gün yıpranma ve Nisan 2024 yılında emekli olacağım görünüyor. E-Devlet SGK Hitap hizmet dökümünde emeklilik tarihim 2033 yılı görünüyor. SGK ya tarihin düzeltilmesi için yazdığım dilekçeye cevap olarak kurumunuza yazın denildi. Kurumuma yazdığım dilekçeye cevap olarak ta, emeklilik tarihi 2031 yılı denildi. İyice kafam karıştı. Emeklilik tarihim 2024 mü, 2031 mi, 2033 mü? İnternetten araştırdım. Kimi uzmanlar meslekten önce yapılan askerlik borçlanması emeklilik tarihini geri çeker derken, kimi uzmanlar geri çekmez diyor? (Askerlik borçlanması emeklilik tarihini geri çekmeyecekse boşuna para yatırmanın bir mantığı yok.) Hatırladığım kadarı ile 2005 Nisan ayında 1-2 cümlelik kanun değişikliği yapılmıştı. Askerliğini meslekten önce yapanların askerlik süresi bilfiil hizmetten sayılır diye. Lütfen yardımcı olur musuz? Ne zaman emekli olacağım?

Cevap

Emniyet personeli ziyaretçimizin durumunu değerlendirmemiz;

Kısa bilgiler olarak;

2008 yılı Ekim ayından önce memurluğa başlamış olanlar hakkında 5434 hükümleri uygulanır.

8 Eylül 1999 tarihinden sonra memurluğa başlamış olanlar hakkında da 5434 sayılı Kanun Madde 39 hükümleri uygulanır. Madde 39 hükmü gereği de yıpranma payları emeklilik yaş gruplarından azami 3 yılı geçmemek üzere yarısı indirilir. Yani 5 yıl yıpranma varsa 2,5 yılı, 7 yıl yıpranma varsa azami 3 yılı emeklilik yaş gruplarından indirilir.

8 Eylül 1999 öncesi hiçbir şekilde çalışma süresi olmayan, yalnızca askerlik süresi olanlar için askerlik borçlanması yapılmasının bir fayda sağlamayacağını değerlendirebiliriz. Bu tarihten önce çalışma süresi olanlar için borçlanma yapılması hem emeklilik yaş grupları açısından hem de emeklilik yaş gruplarından yıpranma paylarının indirilmesi açısından fayda sağlayacağını da ayrıca değerlendirebiliriz.

Emniyet mensuplarının azami çalışabilecekleri yaş hadleri vardır ve bu yaş hadleri 5434 sayılı Kanun Madde 40 hükmünde belirlenmiştir. Polis memurları 55 yaşını doldurduklarında görevleri ile ilişikleri kesilir.

Açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz;

Sizin hizmet durumunuza göre emeklilik yaş grubunuz 60 yaş grubu olur, ancak polislik mesleğinde olduğunuzdan 55 yaşınızı doldurduğunuzda emekliliğiniz zorunlu olur.

Bu durumda, sizin için yıpranma payının emekliliğinizi daha önceye almasına yönelik bir avantajının olmayacağını, 55 yaşını dolduracağınız tarihte emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz. Yani doğum tarihiniz itibariyle 3/3/1976 + 55 = 3/3/2031 yılı sizin resen emeklilik işlemlerinizin yapılacağı tarih olacaktır.

Ancak, 8 Eylül 1999 öncesi memurluk, sigortalı çalışma, esnaflık gibi bir çalışmalarınız olmuş olsa idi, yıpranma paylarının tamamı emeklilik yaş grubundan indirilecek ve otomatik olarak sizin emeklilik yaş grubunuz polislik mesleğindeki 55 yaş grubundan daha önceki bir tarihe alınmasını sağlayacaktı. Bu hususu da ayrıca değerlendirmemiz en azından bu durumda olanların bilgilenmesini sağlayacaktır.

Bu soru 4,159 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR