Şehit ailesi personelin tayin hakkı var mı?

08/03/2019 06:35:00
Yazdır

Soru

Meraba ben 5 senedir Hakkarinin ilçesinde bir bakanlığın servisinde görev yapiyorum tek personelim diye tayinim çıkmıyor şehit çocuğuyum şehit ailelerinin tayin hakkı var mı varsa nasıl yararlanırım ???

Cevap

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 3. Maddesi:

"Aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması halinde, eşi şehit olan personelin kurum içi yer değişiklik talebi, bir defaya mahsus olmak üzere yerine getirilir."

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik:

"Ek Madde 2 - Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, Devlet memuru olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin; çalıştıkları kurum veya kuruluşların hizmet birimleri olan yerlere münhasır olmak üzere, aynı kurum içinde yer değiştirme suretiyle atanma talepleri, bu durumlarının ilgili makamlarca belgelendirilmiş olması kaydıyla, kadro imkanları da dikkate alınmak suretiyle bu Yönetmelikteki kısıtlayıcı hükümlere bakılmaksızın öncelikle yerine getirilir."

Eşi şehit olan sözleşmeli personelin tayin hakkı bulunuyor.

Şehit eşi, çocuğu, annesi, babası ve kardeşi olan Devlet memurları yukarıda yer verdiğimiz hükme göre tayin talep edebiliyor.

Bu soru 2,157 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?