Akademik personel alımındaki merkezi sınav, vakıf üniversiteleri içinde geçerli mi?

12/10/2006 16:18:00
Yazdır

Soru

1) 5 Eylül 2006'da çıkan yeni kanuna göre, Vakıf üniversitesinde kanun öncesinde işe başlamış olan bir Öğretim Görevlisinin Devlete ait herhangi bir üniversitenin öğretim görevlisi veya Araştırma Görevlisi kadrosuna başvurabilmesi için bu merkezi sınava girmesi zorunlu mudur?

2) Vakıf Üniversitesinde Sözleşmesi bitenlerin Kamu üniversitesine geçerken aranacak şartlar nasıl olacak? Bu kişiler merkezi sınava girecekler mi?

Cevap

05/09/2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ?Bazı Akademik Kadrolara Öğretim Elemanı Dışındaki Kadrolardan Naklen Yapılacak Atamalarda Ya Da Açıktan Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkındaki? yönetmeliğin 2. maddesinde ?Bu Yönetmelik, Devlet ve vakıf yükseköğretim kurumları öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan ya da öğretim elemanları kadroları dışında bir kadrodan naklen yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarının usul ve esaslarını ve aranacak diğer şartları kapsar.? denmektedir.

Buna göre; Devlet ve Vakıf Üniversiteleri için farklı mevzuat olmayıp, aynı uygulamalar geçerlidir.

Dolayısıyla; her hangi bir Vakıf üniversitesinde bu yönetmeliğin yayınlanması öncesinde işe başlamış olan bir Öğretim Görevlisinin Devlete ait herhangi bir üniversitenin öğretim görevlisi veya Araştırma Görevlisi kadrosuna başvurabilmesi için bu merkezi sınava girmesi zorunlu değildir.

Vakıf Üniversitesinde Sözleşmesi bitip herhangi bir Kamu üniversitesine geçecek olanlardan, bu yönetmeliğin yayım tarihi olan 05/09/2006 tarihinden önce göreve başlayanlar merkezi sınava girmeyecekler. 05/09/2006 tarihinden sonra göreve başlayanların ise merkezi sınava girmeleri gerekecektir.

BİRSES

Bu soru 13,067 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Merkez Bankasının faizleri 2 puan indirmesini nasıl buldunuz?