Memura fazladan ödenen tazminatlar, bir yıl sonra dahi olsa, geri alınabilir mi?

29/12/2006 00:09:00
Yazdır

Soru

Sayın memurlar net yetkilileri
Milas Endüstri Meslek Lisesinde teknik öğretmenim. Milas'ta bulunan teknik öğretmenlerden her sene olduğu gibi yazın tatildeyken maaşımızla birlikte aldığımız özel hizmet tazminatları bu sene mal müdürlüğünün gönderdiği yazı ile geri isteniyor. Bu uygulama sadece Muğla'lın Milas ilçesinde yapılıyor. Bu işlem hakkında bizi bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.
Şimdiden teşekkürler.

Cevap

Devlet memurlarına fazladan para ödemesi yapılabilmektedir. Bu kimi zaman yokluk, açık hata, memurun gerçek dışı beyanı veya hilesi halleri sebebiyle olmakta kimi zaman da idarenin kendi ihmalinden veya bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

İdareler yaptıkları fazla ödemeleri hangi hallerde alabilecekleri Danıştay İçtihadı Birleştirme Kurulunun, 22.12.1973 tarihli 1969/8 Esas ve 1973/14 sayılı Kararı ile; idarenin, yokluk, açık hata, memurun gerçek dışı beyanı veya hilesi hallerinde süre aranmaksızın kanunsuz terfi veya intibaka dayanarak ödediği meblağı her zaman geri alabileceğini ancak; belirtilen bu istisnalar dışında kalan durumlarda yapılan ödemelerin, ödemenin yapıldığı tarihten başlamak üzere 60 gün içinde geri isteyebileceği, 60 günlük süre geciktikten sonra geri almanın mümkün olmayacağına kara verilmiştir.

Mevcut mevzuat gereğince yaz tatili döneminde ödenmemesi gereken tazminatın ödenmesi yok hükmünde olması (yokluk ile butlan) sebebiyle idarece her zaman derdest edilebileceği değerlendirilmektedir.

Konuya ilişkin yayımlanmış olan haber ve mezkûr karar için tıklayın

Bu soru 39,847 defa okundu. 17 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam