Sağlık meslek lisesi mezununun yüksek öğrenimi bitirmesinin faydaları

15/08/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

Eşim sağlık meslek lisesi ebelik bölümü mezunu olup, 657'ye tâbi olarak çalışmaktadır. Bu arada Açık Öğretim Fakültesi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği'ne devam ediyor. Eşim bu bölümden mezun olduğunda maaşında veya emeklilik derecesinde bir ilerleme olur mu?

Cevap

  1. Eşiniz mezun olduğunda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36/A-12/d bendi gereğince Açık Öğretim Fakültesi'nin bitirilmesinden dolayı intibakı yapılacaktır.
  2. Burada önemli olan husus, eşinizin AÖF'de bitirdiği bölüm itibariyle "sağlık bilimleri lisansiyeri" sayılıp sayılmayacağıdır. Bu hususta 2547 sayılı Kanunun 43/b maddesi gereğince YÖK yetkili olup, YÖK'e kurumunuzca görüş sorulması gerekmektedir.
  3. Eşiniz birinci dereceden emekli olabilecektir. 12.8.2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 4969 sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesi nedeniyle eşinizin birinci dereceye yükselmesi halinde 2200 ek göstergeden hem maaşı itibariyle hem de emeklilik derece ve kademesi itibariyle yararlanabilecektir. Bu yararlanma kadro değişikliği olmasa dahi geçerlidir.
Bu soru 13,667 defa okundu. 18 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam