Polis olanlar KPSS10 puanıyla kadrolu öğretmenliğe başvuru yapabilir mi?

28/11/2009 16:19:00
Yazdır

Soru

Ben üç yıldır polis olarak görev yapmaktayım.2001 ilahiyat fak.mezunuyum formasyonluyum. Sorum son danıştay kararlarından sonra kpss puanıyla kadrolu öğretmenliğe başvurabilir miyim şimdiden teşekkürler.

Cevap

Danıştay Onikinci Dairesinin 2008/8363 esas nolu kararı gereğince memur olarak çalışanlar da öğretmenlik kadrolarına hizmet süresi kıstasına göre değil KPSS10 puanıyla başvuru yapabilmektedir.

2009/2 öğretmen atamaları sırasında da, memur olarak çalışanalar KPSS10 puanlarıyla başvuru yapabilmiştir.

Ancak sizin özelinizde şu hususu belirtmek istiyoruz: Memur olarak çalışanlar öğretmenliğe atandığında muvafakat alarak geçebilmektedir. Muvafakat almadan geçiş olması mümkün değildir. Siz POMEM ile polis olmuş iseniz 3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesinde yer alan "Bu şekilde atananlar, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar." hükmü gereğince öğretmenliğe geçmeniz mümkün değildir.

Bu soru 32,305 defa okundu. 34 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?