Açıköğretim mezunları polis olabilir mi?

02/10/2010 21:47:00
Yazdır

Soru

şimdi ben açık öğretim edebiyat bölümünde okuyorum bitidiğimde ünin mezunu olarak polisliğe başvuru yapa bilir miyim birinci sorum diğer sorum da bu bölümde formasyon alıp öğretmenlik yapabilme şansım var mı cevep bekliyorum teşekkür ederim

Cevap

Polisliğe kimlerin başvurabileceği iki temel düzenleme ile belirlenmiştir.

1. düzenleme 3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesi olup, şu şekildedir:

" (Değişik ikinci fıkra: 16/6/2010-5997/3 md.) En az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olup, sınav tarihi itibarıyla 28 yaşından gün almayan erkek ve bayanlar ile askerliğini yapmış 30 yaşından gün almamış erkek adaylar arasında yapılacak seçme sınavında başarılı olanlar, altı aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimine alınırlar."

2. düzenleme, yönetmelik düzenlemesi olup şu şekildedir:

b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

Her iki düzenlemede de "örgün" olması şartı aranmamıştır. Bu nedenle, açık öğretim mezunları da, fakülte mezunu olması halinde, eğer diğer şartları taşıyor iseler, polis alımına başvuru yapabilecektir.

Bu soru 85,642 defa okundu. 47 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?