Hırsızlık Suçu Ve Memnun Hakların İadesi

23/08/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

Ben üniversite mezunu bir gencim. 15 yaşında, şu anki maddi değeri neredeyse hiç yok derece de olacak kadar basit bir eşya yüzünden, hırsızlık suçuyla suçlandım ve ceza aldım. Şu an üniversite mezunuyum. Acaba, memnu haklarımın iadesini alsam memur olabilir miyim?

Cevap

Danıştay Birinci Dairesinin 22.4.1992 gün ve E:1992/126, K:1992/150 sayılı Kararında, "657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48 inci maddesinin A/5 inci fıkrasında öngörülen koşulları, mahkumiyetten dolayı yitirmeleri nedeniyle memuriyetle ilişkileri kesilenlerin, memnu hakların iadesi kararı almaları halinde yeniden devlet memurluğuna alınabilecekleri, ancak kadro ve ihtiyaç durumları bakımından idarenin bu konuda takdir yetkisinin bulunduğu" ayrıca "Memurluğa engel bir mahkumiyetin saptanması halinde memnu hakların iadesi kararı alınmadıkça veya memurluğa engel sayılanlar dışındaki suçlardan dolayı hükmedilen mahkumiyetler afla ortadan kalkmadıkça yeniden memuriyete atanmanın söz konusu olamayacağı" ifade edilmiştir. Bu karar gereğince memnu hakların iadesi kararı alırsanız memur olabilirsiniz.

Bu soru 21,566 defa okundu. 35 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam