Devlet memurunun eşinin göz tedavi ücretinin tümü karşılanır mı?

26/04/2007 00:54:00
Yazdır

Soru

İyi çalışmalar sitenizi mümkün mertebe takip etmeye çalışıyorum ve çokta bilgilendirici buluyorum. Benim öğrenmek istediğim. Ben Emniyet Mensubuyum ve eşimde Keratakonus adı verilen bir göz rahatsızlığı bulunuyor. Bu rahatsızlığı Emekli Sandığı tanımıyor ve hastalığa herhangi bir ödemede yapmıyor. Geçen sene Ağustos ayında eşime Kudret Göz Hastanesinde İntacs Operasyınu yapıldı. 4000 YTL ye mal oldu bu operasyon, ameliyat masrafının tamamını kendi imkânlarımla karşıladım acaba böyle bir rahatsızlık için devletin ödeme yapmaması normal mi ve acaba mahkemeye versem bir netice alabilir miyim? Ya da ne yapmalıyım bilgilendirirseniz çok sevinirim Şimdiden çok teşekkür ederim.
İyi çalışmalar

Cevap

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 209 uncu maddesinin 1 inci fıkrasında; "Devlet memurları ile herhangi bir şekilde sağlık yardımından yararlanmayan eşlerinin veya bakmakla yükümlü bulundukları ana baba ve ikiden fazla dahi olsa aile yardımı ödeneğine müstehak çocuklarının hastalanmaları halinde, evlerinde veya resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında ayakta veya yatarak tedavileri kurumlarınca sağlanır. Ancak, tedavi ve yol masraflarının ödenebilmesi için, tedaviye tabip raporu ile lüzum gösterilmesi şarttır." hükmü ile tedavi yardımından yararlanacak olanları, Devlet Memurlarının kendileri, herhangi bir şekilde sağlık yardımından yararlanmayan eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları ana, baba ve çocukları tadat ederek (saymak suretiyle) sınırlayıcı bir düzenleme yapılmış bulunmaktadır.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 209 ve 210 ncu maddelerinin uygulanmasını sağlamak amacı ile 210 ncu maddenin 2 nci fıkrası hükmüne dayanılarak hazırlanan ve 27.2.1973 tarih ve 7/6913 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliğinin 3 ncü maddesi kimlerin tedavi yardımından yararlanabileceğini ayrıca hükme bağlamıştır. Anılan maddenin 3 üncü maddesinin (b) bendinde Devlet Memurunun herhangi bir şekilde sağlık yardımından yararlanamayan eşinin sağlık yardımından faydalanacağı belirtilmiştir.

Anılan madde de tedavi yardımından yararlanabilecekler:
a) Devlet Memuru,
b) Devlet Memurunun herhangi bir şekilde sağlık yardımından yararlanamayan eşi,
c)Devlet Memurunun bakmakla yükümlü olduğu ve herhangi bir şekilde sağlık yardımından yaralanmayan ana, baba,
d) Devlet Memurunun aile yardımı ödeneğine hak kazanan çocukları,
olarak tespit edilmiştir.

Yukarıdaki yer verilen açıklamalar çerçevesinde Devlet Memurunun herhangi bir şekilde sağlık yardımından yararlanamayan eşinin tedavi giderlerinin kurumlarınca karşılanacağına dair amir hüküm bulunmaktadır.

Yukarıda yer verilen açıklamalar çerçevesinde;
-Devlet memurlarının estetiğe yönelik olmayan her türlü rahatsızlığının tedavi giderleri kurumlarınca ödenmektedir.
-Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü emekli olan sandık iştirakçilerinin sağlık giderlerini karşılamaktadır.
-Eşinizin göz rahatsızlığının tedavi edilmesi gerektiği ve estetiğe girmediği yönünde rapor almanız halinde tedavi ücretinin kurumca ödenmesi gerekmektedir. Yasalarla verilen hakların daha alt seviyedeki düzenleyici işlemlerle sınırlandırılması hukuka uygun bulunmamaktadır.Dava etmeniz halinde kazanma ihtimali bulunmaktadır. Karar mahkemenindir.
Birçok SSKlı tedavi giderlerine ilişkin olarak açtıkları davaları kazanmışlardır.

Bu soru 18,378 defa okundu. 12 Yorum yapıldı
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam