İstifa eden memur, SSK emeklisi ölmüş babadan maaş alabilir mi?

25/04/2013 21:31:00
Yazdır

Soru

İstifa eden, hiç evlenmemiş 35-40 lı yaşlardaki bayan memur, ssk emeklisi ölmüş babadan dolayı da maaş alabilir mi? Alabilirse oran nedir, diğer 2 bekar kız kardeşler de çalışıyor olsalar dahi paylaştırılır mı? Cevaplarsanız çok memnun olacağım.. Teşekkürler..

Cevap

İstifa eden bayan Devlet memuru SSK. emeklisi ölmüş babadan maaş alabilir mi?

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu Madde 68 hükmüne göre;

- Çocuklardan: 18 yaşını, ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olan veya çalışamayacak durumda malûl bulunan ve Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocuklarla yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan ve Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi bir işte çalışmayan, buralardan gelir veya aylık almayan kız çocukların her birine % 25'i, Oranında aylık bağlanmaktadır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 34 hükmüne göre;

- SSK.lı, Bağ-Kurlu ve Devlet Memuru olarak veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;

18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanların veya,

Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,

her birine % 25'i, oranında aylık bağlanmaktadır.

Sonuç Değerlendirmemiz;

Babanızdan dolaylı yetim aylığı almanız için hiçbir şekilde SSK.lı veya Bağ-Kurlu olarak veya yabancı ülkelerde çalışmamanız, ayrıca kendi çalışmalarınızdan dolayı da aylık veya gelir almamanız gerekmektedir.

Diğer konu, kız kardeşleriniz öğrenci değil ve kayıtlı olarak çalışıyor iseler babanızdan dolayı aylık alamayacaklarından, aylık paylaşılmaz.

Benzer değerlendirmelerimiz için tıklayınız

Bu soru 10,584 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?