Dedem, vefat eden memur kızının emekli aylığını alabilir mi?

25/01/2016 11:33:00
Yazdır

Soru

Annem vefat ettikten sonra babam annemin maaşını alıyordu. İkisi de memur emeklisi. Kardesim ve ben evli olduğumuz icin alamiyorduk. Şimdi babam evlendi.Bu durumda dedem, annemin yani kızının maaşından faydalanabilir mi?Dedem de memur emeklisi, dul ve 65 yaş üstü.

Cevap

Sorunuz özelinde 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununa göre iki aylık alınabilir mi? Konusunu değerlendirmekteyiz.

Memur olan kişiler, vefat etmiş olan memur çocuklarından veya memur anne veya babalarından dolayı aynı anda aylık alamazlar.

Bu konuda bakılması gereken Kanun hükmü 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 94 hükmünde bulunmaktadır.

Hüküm şu şekildedir:

'İki Cihetten veya Aynı Sıfatla (Aylık) veya (Toptan Ödeme)'ye İstihkak Halleri
Madde 94 -
Bu Kanunda belirtilen istisnalar dışında, iki yönden aylığa hak kazananların, tercih ettikleri aylıkları, Sandığa yazılı müracaatları takip eden aybaşından itibaren ödenir. Diğer aylıkları sürekli olarak kesilir.
Ancak, iki yönden aylığa aynı zamanda hak kazananlara, müstehak oldukları tarihten itibaren fazla olan aylıkları ödenir.
....'

HÜKMÜN YORUMU:

Bu hüküm gereği, iki yönden aylığa hak kazanma halinde aylıkların birinin tercih edilmesi gerekiyor. Eşlerde, vazife malullüklerinde istisna bulunmaktadır.

Bu sebeple, memur olarak kendi aylıkları bulunan kişiler, memur çocuklarından ayrı bir aylık alamazlar. Yalnızca çocuklarının aylıkları yüksekse tercih talebinde bulunabilirler ve yüksek olan aylık kendilerine ödenir.

Tercih aylık konusunda Anayasa Mahkemesi kararı da bulunmaktadır. Bu kararda 5434 sayılı Kanun Madde 94 hükmünün uygulanmasında Anayasaya aykırılık görülmemiştir. Bu karar 17 Kasım 1994 tarih ve 22114 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Ayrıca, dul ve yetim aylıklarında genel bilgiler için;

http://www.memurlar.net/haber/557225/

http://www.memurlar.net/haber/532294/

http://www.memurlar.net/haber/477344/

http://www.memurlar.net/haber/455603/

http://www.memurlar.net/haber/444434/

http://sorucevap.memurlar.net/soru/2197/

http://www.memurlar.net/haber/226702/

http://www.memurlar.net/haber/176231/

http://www.memurlar.net/haber/154359/

http://www.memurlar.net/haber/153304/

http://www.memurlar.net/haber/146852/

http://www.memurlar.net/haber/140997/

http://www.memurlar.net/haber/137813/

http://sorucevap.memurlar.net/kategori/emeklilik/yetim-ayligi/

adreslerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu soru 6,824 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?