MYO'dan sonra farklı lisans intibakı yapılır mı?

15/09/2015 00:09:00
Yazdır

Soru

Ön lisans İtfaiye ve Yangın Güvenliği Meslek Yüksekokulu İtfaiye
Çavuşu kadrosunda ve fiilen bu görevi yapan memurum, Açık öğretim
Sosyoloji (4 Yıllık, 1. sınıftan başlayıp 4 yıl boyunca okumuştur.
Lisans tamamlama değildir.) bölümü bitirip diploma ibraz etmiştir.
Kendisine intibak yapıp 2 kademe verilmeli midir?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesinde hizmet sınıfları sayılmış olup, anılan maddenin ortak hükümler başlıklı bölümünün ( A) sınıflar itibariyle öğrenim durumlarına göre giriş ve yükselebilecek derece ve kademeler tespit edilmiştir. Mezkur maddenin A bendinin12 fıkrasının (d) alt bendinde "Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe her üç yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler." denilmektedir.

Bu hüküm çerçevesinde, yapılacak intibak işleminde her şeyden önce memuriyete giriş öğrenimi esas alınmaktadır.

İntibak işlemleri de uygulama birliğinin temini amacıyla 45, 85, 95, 105, 113, 142 seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğleri yayımlanmış bulunmaktadır.

Emsal Nedir, İntibak Nasıl Yapılır?

Önlisans üzerine lisans bitiren memur, intibak yaptırabilir

İntibak işlemlerinde mali haklara ne zamandan itibaren hak kazanılır?


Yukarıda yer verilen hükümler ile ayrıntılı azılarımız çerçevesinde;
1- (İtfaiye ve Yangın Güvenliği Meslek Yüksekokulu) MYO üzerine farklı bir lisans eğitimi yapan memurun intibakının yapılması gerekmektedir.

2- İntibak işlemi iki yılın üzerine tamamlamış gibi değerlendirilmektedir.

3-Memuriyete Okulu bitirdikten hemen sonra başlamış iseniz emsaliniz esas alınarak çalıştığınız için 2 kademeyi zaten aldığınızdan derece ve kademenizde değişiklik olmaz. Ancak okulu bitirdikten örneğin 3 yıl sonra göreve başlamış iseniz derece ve kademeniz yükselmesi muhtemeldir. İki kademe alma mümkün olabilir.

Bu soru 9,788 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam