İki fakülte bitirenlere ek kademe veriliyor mu?

08/04/2005 00:00:00
Yazdır

Soru

Mühendisken ayrıca 4 yıllık bir fakülte daha bitirdim. 2 yıl master yapanlara 1 kademe, 4 yıl doktora yapanlara 1 derece verilirken, benim durumumdakilerine de yani iki fakülte bitirenlere benzer şeyler mümkün mü?

özet: Mühendislik eğitimi üzerine 4 yıllık farklı bir fakülte bitiren devlet memuruna master ve doktora eğitimi için verilen hak var mıdır?

Cevap

Bilindiği üzere, 657 sayılı Kanunun 36 maddesinde hizmet sınıfları belirlendikten sonra, ortak hükümler bölümünde eğitim durumları itibariyle memuriyete giriş dereceleri ve yükselinebilecek dereceler belirlenmiştir. Anılan bölümün bentlerinde ise eğitim durumu hizmet sınıfları itibariyle ilave edilecek derece ve kademelere ilişkin hükümlere yer verilmiştir. Söz konusu hükümle de birden fazla lisans eğitimi görenler için farklı bir uygulamaya yer verilmemiştir.

Teknik olmayan bir lisans eğitimi üzerine teknik eğitim görmüş olanlar için sonradan uygulanabilecek hükümler bulunmaktadır.

Bunun dışında, bu diplomanız size yalnızca, bu diploma ile atanılabilecek görevlere atanma hakkı verir. Yani önceki diplomanızdan dolayı mühendis kadrosuna atanmışken, yeni diplomanız size kütüphaneci kadrosuna atanma hakkı veriyorsa, bu ikinci diplomanızdan dolayı kütüphaneci kadrosuna atanma hakkı elde edersiniz.

Bu soru 26,684 defa okundu. 11 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam