Polisler, LİMME projesinden dolayı ek kademe alabilir mi?

16/04/2005 00:00:00
Yazdır

Soru

Halen Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosunda Polis Memuru olarak görev yapmaktayım. 4 yıllık Lisans Mezunuyum. 1990 yılında 3 yıllık Endüstri Meslek Lisesi Torna Tesviye Bölümü bitirdim. 1990-1992 yılları arası LİMME Projesi Ticaret Lisesi Muhasebe bölümünde 2 yıllık süreyle okudum. 2 yıllık LİMME süresince Emniyet Genel Müdürlüğüne dilekçe yazmak suretiyle 2 kademe talebinde bulunmama rağmen herhangi bir cevap gelmedi. Yaptığım telefon görüşmesi sonucu LİMME Projesinde gecen 2 yıllık süremin Polis Memurları için kademe ilerlemesi olarak yansımadığı yalnızca sivil memurlar için kademe ilerlemesi verildiği bildirildi. Polis Memuru için verilmeyip diğer memurlar için verilmesi gibi bir durum eşitlik ilkesine aykırı değil mi? Bu kademeleri alabilme gibi bir hakkım var mı? Varsa hangi prosedürü takip etmeliyim? 1997 yılında mesleğe başladım. 2003 yılında 4 yıllık AÖF bitirdim şu an 3 derecenin 2.kademesindeyim, 2 kademe talebim kabul edildiğinde emsale takılır mıyım? Bu konularda bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap

Bilindiği üzere, 657 sayılı Kanunun 36 maddesinde hizmet sınıfları belirlendikten sonra ortak hükümler bölümünde eğitim durumları itibariyle memuriyete giriş dereceleri ve yükselinebilecek dereceler belirlenmiştir. Anılan bölümün bentlerinde ise eğitim durumu hizmet sınıfları itibariyle ilave edilecek derece ve kademelere ilişkin hükümlere yer verilmiştir.

657 sayılı Kanunun36 maddesinin ortak hükümler bölümünün A bendinin 8 fıkrasında (a) alt bendinde "Emniyet hizmetleri sınıfına girenlerden:
İlkokul, ortaokul ve dengi okulları bitirenler; ilkokul ve ortaokulu bitirenlerin giriş derecelerine iki derece,
Lise ve dengi okulları bitirenler, liseyi bitirenler için tespit edilen giriş derece ve kademesine bir derece bir kademe,
Yüksek öğrenimi bitirenler aynı yüksek öğrenimi bitirenler için tespit edilen giriş derece ve kademesine bir derece,"
ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden hizmete alınacakları hüküm altına alınmıştır.

3 yıllık Endüstri Meslek Lisesi Torna Tesviye Bölümü üzerine daha sonra 1990-1992 yılları arası LİMME Projesi Ticaret Lisesi Muhasebe bölümünde 2 yıl okumak suretiyle alınan Ticaret meslek lisesi diplomasında eğitim süresi dört veya daha fazla olması halinde, normal eğitim süresi olan 3 yılık süreden fazla olan sürenin her yılı için 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün A Bendinin 6/b alt bendi uyarınca 1 kademe verileceği, ilgilinin birden fazla orta öğretim seviyesinde eğitim görmesinin ise kendine bu eğitimle elde edilen unvanları kullanma hakkı sağlamaktadır.

Diğer taraftan, 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün (A) bendinde düzenlenen hükümler, şartları taşıyan memurlara uygulanmaktadır. Yani mühendis unvanına haiz devlet memuru anılan bendin 2 fıkrasından faydalanabildiği gibi 6 fıkrasının b alt bendinden de faydalanmaktadır. Buna engel bir yasal düzenleme yoktur.

Bu nedenle, polis memurları 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünde öğrenim durumları itibariyle belirlenen giriş derecelerine anılan bendin diğer fıkra hükümleri uyarınca ilave edilecek bütün derece kademeler ilave edildikten giriş derece ve kademelerinin tespit edilmesi gerekmektedir.

Yüksek öğretim mezunu polis; Orta öğretim seviyesinde normal öğretim süresinden fazla okuması nedeniyle 657 sayılı Kanunun 36 maddesinin A bendinin 6 fıkrasının b alt bendi ve 8 fıkrasının a alt bendi hükümlerinden birlikte faydalanabilecektir.

Bu soru 20,989 defa okundu. 10 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam