İşçilikten başka bir işçi kadrosuna naklen geçiş olur mu?

25/07/2005 00:00:00
Yazdır

Soru

2 yıla yakın bir süredir Türk Telkomünikasyon A.Ş.'de iş kanuna tabi olarak "uzman yardımcısı" unvanı ile çalışmaktayım. TPAO'nın işçi alım ilanına endüstri mühendisi kadrosu için müracaat ettim ve İŞKUR'un TPAO'ya gönderdiği mülakat listesinde mülakata hak kazandım. Şayet mülakatı kazanırsam ve TPAO'ya yerleşmeye hak kazanırsam, Türk Telekom'daki mevcut işimden istifa ederek veya Türk Telekom'dan muvafakat alarak TPAO'ya başlayabilir miyim. Bir kamu kurumundan istifa ederek başka bir kamu kurumuna başlayabilmem için herhangi bir süre geçmesi gerekir mi?

Cevap

İş kanunun tabi olarak istihdam edilenler hakkında kamu kurum ve kuruluları arasında nakillerine ve istifa eden işçilerin aynı veya farklı kamu kurum ve kuruluşlarında işe başlamaları sınırlandıran bir düzenleme bulunmamaktadır. Muvafakat (izin ) naklen atamada aranan bir müessesedir.

Bu itibarla, TPAO'nun açmış olduğu sınavı kazanmanız halinde Türk Telkomünikasyon A.Ş.'deki görevinizden ayrılarak TPAO'nun işçi kadrosunda göreve başlayabilirsiniz.

Bu soru 19,491 defa okundu. 20 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?