Ders programları hazırlanırken süt izni genelgesine uyulmalıdır

07/09/2005 00:00:00
Yazdır

Soru

öğretmenlerin süt iznini kullanabilirler mi? Ders programlarının hazırlanmasında bu hususun dikkate alınması gerekmez mi?

Cevap

Sitemize gelen maillerden anlaşıldığı üzere süt izni kullanacak olan öğretmenlere ders programları hazırlanırken süt izni saatlerinin dikkate alınmadığı söylenmektedir

Hâlbuki bu konuda bakanlık tarafından yayınlanan genelgede şu açıklamalara yer verilmiştir.

- "Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır."

- "Eğitim-öğretim gibi son derece önemli görevi ifa eden öğretmenlerimizin de kanunla verilen bu haklardan; eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi kaydıyla "süt izni" haklarını da kullanacaklardır.
Bu itibarla, okullarımızda görevli süt izni kullanan branş öğretmenlerinin ders programları, öğretmenlerin istekleri de göz önünde bulundurularak düzenlenmeli, sınıf öğretmenlerinin ise ikili öğretimde; sınıflarını hangi dönemde istediği göz önünde bulundurularak belirlenmeli, tekli öğretimde ise; mümkünse öğle arası, bunun mümkün olmaması halinde müzik, din-kültürü ve ahlâk bilgisi, beden eğitimi ve İngilizce gibi diğer branş öğretmenlerinin sınıfa girdiği zamanlarda yararlandırılarak eğitim-öğretimin aksatılmadan öğretmen-yönetim işbirliği içinde yapılması gerekmektedir.
Bu nedenle, konuya gereken özenin gösterilerek, ilgi (a) Kanunun ruhuna uygun bir şekilde hiçbir taraf mağdur edilmeden bu işlemin sürdürülmesi konusunda süt izni kullanan öğretmenlerimiz ile okul yöneticilerimizin gerekli hassasiyeti karşılıklı olarak göstermeleri gerekmektedir."

hükümleri yer almaktadır. Ders programları yapılırken bu izinlerin karşılıklı anlayışla düzenlenmesi yerinde olacaktır.

Bu soru 23,375 defa okundu. 9 Yorum yapıldı
YORUMLAR