Mahkeme kararlarının uygulanması

04/07/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

1990 yılında Medine İslâm Üniversitesi'nden mezun oldum. 1991 yılında YÖK'ten almış olduğun lisans denklik belgesiyle öğretmenliğe müracaat ettim ve öğretmen olarak göreve başladım. Daha sonra YÖK'ün denklik belgelerini iptal etmesi nedeniyle GİH sınıfına memur olarak atandım. İdare mahkemesine açtığım davayı kaybettim ama Danıştay, idare mahkemesi kararını bozdu. Bu bozma kararı üzerine yeniden öğretmenliğe atanmam gerekmez mi?

Cevap

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun Kararların Sonuçlarını düzenleyen 28'inci maddesine göre, İdari yargı mercilerince verilen kararlar en geç otuz gün içerisinde idarelerce yerine getirilmelidir. Ancak, Danıştay'ın vermiş olduğu kararda açıkça hüküm verilmek yerine dosyanın yeniden karar verilmek üzere idare mahkemesine gönderilmesine karar verilmişse idarenin sizi tekrar önceki görevinize döndürmesi mümkün değildir. Ancak, önceki görevinizden alınmanıza ilişkin işlemin hukuka aykırı olduğu açıkça belirtilmişse idarenin herhangi bir takdir hakkı söz konusu değildir. Sonuç olarak, Danıştay'ın vermiş olduğu temyiz talebinizin kabulüne ilişkin karar elimize ulaşmadığı için net ifadeler kullanamıyoruz. Yaptığımız açıklamalar çerçevesinde, Danıştay'ın temyiz talebinizin kabulüne ilişkin karara bakarak ilgililer hakkında yargı kararlarını zamanında uygulamamaktan dolayı görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca, hüküm açıksa kararı yerine getirmeyen ilgililer hakkında manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Bu soru 28,238 defa okundu. 20 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam