KPSS ile yerleşen daha sonra nasıl polis memuru olur?

22/11/2006 10:39:00
Yazdır

Soru

İyi günler..
Ben 4 dönem POMEM'i kazandım.. Fakat güvenlik soruşturması kesinleşmediğinden yani kesin olarak kazandığımız ve okula girmeyi hak ettiğimiz açıklanmadığı için kpss atamalarında tercih yaptım ve Afyon G.S.G.M sportif eğitim uzmanlığı kadrosu çıktı.. Ben hala POMEM in kesin sonuçlarının açıklanmasını bekliyorum..Fakat bu sırada memurluk başvurusunun süresi gittikçe kısalıyor..
1-Evraklarımı göndermeyip memur atamamdan feragat edip POMEM güvenlik soruşturmasının kesinleşmesinin mi beklemeliyim..
2-Evraklarımı gönderip göreve hiç başlamasam ve POMEM 'in eğitimine katılıp 6-7 ay sonra polis olarak atansam bir sorun teşkil eder mi?
3-Eğer ben Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne evraklarımı gönderip göreve başlarsam polislik kesinleştiğinde memurluktan istifa edip POMEM e gidebiliriyim..

Cevap

1-KPSS yerleştirmesinde evraklarınızı kuruma vermez iseniz kurum atamanızı yapamaz. ÖSYM bu halde, kurumdan atanamadığına dair evrak alanlara ve bunu yerleştirme esnasında gönderenleri atama işlemlerine yeniden dahil etmektedir. Bu durumda 4/6/1937 tarih ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu 26/4/2005 tarih ve 5336 sayılı Kanunun 2 nci maddesi eklenen ek 24 maddesi hükmü uyarınca polis olmanız için bir engel bulunmamaktadır.

2- KPSS yerleştirmesinde evraklarınızı kuruma verir iseniz ve kurum sizin atamanızı yapar ise atama onayınızın tebliğinden sonra 657 sayılı Kanunun 62 ve 63 üncü maddesinde belirtilen sürelerde göreve başlamaz iseniz anılan 63 madde hükmü uyarınca 1 yıl süre ile devlet memur olarak edilemezsiniz. Bu durumun, polis olarak atanmanızda, fark edilmesi halinde, memur olma niteliğine haiz olmamanız sebebiyle görevinize son verilebilir. 1 yıllık süre zarfında fark edilmemesi halinde, sonradan bir sorun teşkil etmez.

3- KPSS yerleştirmesinde evraklarınızı kuruma verir iseniz ve kurum sizin atamanızı yaptıktan sonra aday devlet memuru olarak göreve başlamanızı müteakip aday memurluktan istifa edip (usulüne uygun olarak istifa ederseniz 6 ay, usule aykırı istifa ederseniz 1 yıl geçmeden yeniden devlet memuru olarak atanmanız yapılamaz) ve polis okulu eğitimine katılıp istifaya ilişkin olarak 657 sayılı Kanunun 94 üncü maddesi hükmünde aranılan süre geçerse, polis memuru olarak, yeniden memuriyete atanmanızda bir engel bulunmamaktadır. 657 sayılı Kanunun 94 üncü maddesinde aranılan süre dolmadan atanmanız yapılması halinde ise polis olarak atanmanızda bu durumun fark edilmesi halinde memur olma niteliğine haiz olmamanız sebebiyle görevinize son verilebilir. 6 ay veya 1 yıllık süre zarfında fark edilmemesi halinde sonrada bir sorun teşkil etmez.

Bu soru 26,762 defa okundu. 22 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Kamu kurumlarının misafirhanelerinden rahatlıkla yararlanabiliyor musunuz?