Henüz aday polis memuru olarak atanmayan kişi, başka bir memur kadrosuna atanabilir mi?

29/11/2006 18:54:00
Yazdır

Soru

Merhaba öncelikle yaptığınız hizmetten dolayı teşekkür ederim. Ben lisans mezunuyum. 17 ocak 2007'de başlayacak olan POMEM eğitimine katılmaya hak kazandım. Başlamam için gerekli belgeleri emniyet müdürlüğüne verdim. Fakat şu an KPSS sonucum ile bir B kadrosuna yerleştim ve bu kurumda başlamak istiyorum. Bu durum herhangi bir sorun teşkil eder mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

4/6/1937 tarih ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu 26/4/2005 tarih ve 5336 sayılı Kanunun 2 nci maddesi eklenen ek 24 maddesinin 5 inci fıkrasında "Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aday polis memuru olarak atanırlar. Bu şekilde atananlar, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar. Bu süre zarfında memuriyetten çekilen, çekilmiş sayılan, meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası alan ve aslî memurluğa atanamayarak ilişiği kesilenler, mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için, kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödemek zorundadırlar." denilmektedir.

KPSS yerleştirmesi sonucunda (B) kadrolarına yerleştirildiğinizi ve bu göreve gitmek istediğini belirtmişsiniz. Ancak yinede karasız kaldığınız anlaşılmaktadır. Şuan için sadece eğitim gördüğünüz ve aday polis memuru olarak atanmadığınız için madde hükmünde geöen 6 yıllık sınırlamaya tabi değilsiniz.

Ancak, size tavsiyemiz en kısa zamanda sizin için en doğru olan kararı vermeniz, polisliği yada yeni işinizden birini tercih etmenizdir. KPSS yerleştirilmesi dolayısıyla atamaların kısa bir zamanda sonuçlanacağını ummaktayız.

Atanmış olduğunuz memur kadrosu veya sözleşmeli personel pozisyonu, size, görevinizle ilgili olarak her işinizi ve kursunuzu ve sonucunda da iki görevi yürütme imkanı vermemektedir. Kursa katıldıktan sonra polis olarak atanmam diyorsanız, belirtilen hüküm uyarınca Devlet sizin için yaptığı masrafları faizi ile birlikte geri alacaktır. Kurs ile görevi zaten birlikte yürütmenizde imkansızdır.

Hangi kadro veya pozisyona atandığınızı bilmediğimiz için görevler arasında bir karşılaştırma yapılamamıştır.

Bu soru 18,455 defa okundu. 18 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Kamu kurumlarının misafirhanelerinden rahatlıkla yararlanabiliyor musunuz?