Uzman erbaşlıktan memurluğa geçişlerde kademe ilerlemesi

12/07/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde memur olarak görev yapıyorum. Memuriyete sözleşmeli uzman çavuş olarak 10/1 derece ile başladım. 4 yıl görev yaptıktan sonra kendi isteğim ile ayrılıp 9/2 derece ile 1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde iş başı yaptım. Benim derecem 1997 yılından beri 9/2 olarak durmaktadır ve bana verilen ifadede normal bir lise mezunu seviyesine gelene kadar ilerleme olmayacağım şeklindedir. Bu işlem yasal mıdır?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Memurluktan Çekilenlerin Yeniden Atanmalarını düzenleyen 92'nci maddesinde; 657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanların, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilecekleri belirtilmiştir. Bu hükme ve 657 Kanunun 74'üncü maddesinin son fıkrasındaki hükme göre Uzman Erbaşların nakillerinde, hizmete giriş dereceleri 36'ncı madde ile tespit edilen giriş derecelerinin üzerinde olanlar, ilk ilerleme ve yükselmelerinde beklemektedirler. Diğer taraftan, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 16'ncı maddesinde uzman çavuşların 10'uncu derecenin 1'inci kademesinden göreve başlayacakları belirtilmiştir. Halbuki 657 sayılı Kanunun 36'ncı maddesinde yer alan hükme göre lise mezunlarının memuriyete giriş derece ve kademesi 13/3 dür. Belirtilen hükümlerin birlikte değerlendirilmesi halinde; ilave olarak Uzman Çavuşlukta almış olduğunuz 2 derece 2 kademe süresince(8 yıl) kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi yapamazsınız.

Bu soru 34,590 defa okundu. 20 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?