Kazanılmış hak aylığı 1 ama kadro derecesi 3 olan şef, emekli olursa emekli maaşı nasıl olur?

30/12/2005 00:00:00
Yazdır

Soru

Bir üniversitede çalışıyorum. Lisans mezunuyum, 3.Derece Şef kadrosundayım. Görev aylığım 1/2, Emekli aylığım 1/4. Ek göstergem 2200 emekli olmak istiyorum. Ama bu durumda emekli olmak aleyhimde olacak. 1. Dereceli bir kadroya geçmek için ne yapabilirim nasıl bir yol izlemeliyim, bu konuda herhangi bir hüküm var mı? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap

657 sayılı Kanunun 631 sayılı Kanun hükmünde Kararnamenin 3 üncü maddesi ile değişik 67 nci maddesinde "Diğer şartları taşımakla birlikte üst derecelerde kadro olmadığı için derece yükselmesi yapamayan memurların kazanılmış hak aylıkları, öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri dereceyi aşmamak şartıyla işgal etmekte oldukları kadroların üst derecelerine yükseltilir." denilmektedir. Anılan hüküm uyarınca devlet memurların kazanılmış hak aylıkları öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri derecelere kadar yükseltilmektedir. Bu çerçevede kadro derecenizden ayrı olarak kazanılmış hak aylık derce ve kademeniz öğrenimiz itibariyle yükselebileceğiniz derece olan 1 inci dereceye yükseltilmiş bulunmaktadır. Emekli aylığınız 1 inci derece olarak yapılır ve birinci derecenin gösterge ve ek göstergesinden faydalanırsınız.

Mevcut mevzuat ile mali haklar bakımından 1'inci derece şef kadrosu (mevcut olsa idi) ile 3 derecede kazanılmış hak aylığı 1 inci derece olan şef arasında fark bulunmamaktadır.

Bu soru 35,946 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?